Együttműködés az egyetem és Mezőkövesd önkormányzata között
A Szent István Egyetem(SZIE) és Mezőkövesd önkormányzata közötti együttműködési megállapodást írt alá június 12-én Gödöllőn dr. Tőzsér János rektor, dr. Káposzta József, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánja és dr. Fekete Zoltán polgármester. Az eseményen részt vett Tállai András, a Nemzegazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes és Figler Kálmán, a SZIE kancellárja.
Az együttműködés célja az, hogy a közös érdekek alapján, egymás tapasztalatait felhasználva az egyetem és az önkormányzat választ keressen a magyar vidékfejlesztés előtt álló legfontosabb kihívásokra, különös tekintettel a humánerőforrás fejlesztésére.
A szerződő felek a megállapodásban rögzített területeken összehangolják oktatási, kutatási és szak-, pálya- és munka-tanácsadási tevékenységüket, hogy az egyetem hallgatói közvetlenül hasznosítható gyakorlati ismereteket és tapasztalatokat szerezzenek, hozzájárulva ezáltal a magyar vidék és humánerőforrás fejlesztéséhez, a munkaerőpiac regionális egyenlőtlenségének csökkentéséhez és a kapcsolódó intézményrendszer hatékony működtetéséhez.
Az együttműködés tárgya a piacképes tudás kialakításának kidolgozása a vidékfejlesztésben, képzés a közjó érdekében, munkaerő-piaci, pálya- és szaktanácsadási rendszer kidolgozása, elmaradottabb régiók felzárkóztatásának modellezése, a vidéken élők munkaerő-piaci esélyegyenlőségének kutatása, a jelenlegi értékek megmentése, gazdasági fejlesztésekbe való bevonása, vidékfejlesztési életpálya program kidolgozása a pályaválasztás - képzés - munkaerőpiaci érvényesülés folyamatán keresztül.
A partnerek fejlesztési terveket készítenek, közös K+F+I pályázatokat készítenek elő és valósítanak meg. Gazdaságfejlesztési, munkaerő-piaci és pályatanácsadási rendszereket dolgoznak ki és működtetnek. Oktatási, munkaerő-piaci, pálya- és szaktanácsadási feladatokat látnak el, humánerőforrás fejlesztési terveket készítenek elő és valósítanak meg. Workshop-okat hoznak létre közös projektek indításához, autonóm munkacsoportokat indítanak különböző, a régióban fontos problémák megoldására. Piackutatást végeznek, közös rendezvényeket, konferenciákat tartanak.
A megállapodás aláírása alkalmából dr. Tőzsér János kiemelte, hogy a ma aláírt dokumentum a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar több szakját is érinti, s ha a megvalósítás során az egyetem más karainak bevonására is szükség nyílik, a SZIE készségesen bővíti az együttműködés skáláját a város, a járás és a régió fejlesztése érdekében.
Dr. Fekete Zoltán méltatta, hogy az egyetem közreműködésével a mezőkövesdi térség szellemi tőkét importál, amire óriási szüksége van az önkormányzatoknak, a gazdasági társaságoknak és a lakosságnak egyaránt.
Már a megállapodás megszületése előtt megjelent Mezőkövesden a kar 80 hallgatója, tette hozzá dr. Káposzta József. (Mint megtudtuk, kérdőívezésen vett részt a gazdasági- és vidékfejlesztési agrármérnök BSc szak II. évfolyama regionális gazdaságtan, illetve területi-tervezés és programozás órák gyakorlatainak keretében. Összesen 400 kérdőívet sikerült kitöltetni a helybeliekkel, melyek eredményeit a későbbiekben publikálják.) A SZIE az élelmiszertermelés teljes vertikumát átöleli, s mivel Mezőkövesden és környékén jelentős szerepe van a mezőgazdaságnak, a vidékfejlesztésnek és a turizmusnak, mindez sok lehetőséget kínál a megállapodásban rögzített együttműködési területeknek, szögezte le a dékán.